اخبار پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی جهاددانشگاهی

تدوین کارشناسی ارشد "مهندسی سازه های فضاکار" برای اولین بار در کشور توسط جهاددانشگاهی استان کرمان و اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقيقات و فناوری ۱۵/۳/۹۱

جهاددانشگاهی استان کرمان برای اولین بار در کشور اقدام به تدوین کارشناسی ارشد رشته "مهندسی فناوری سازه های فضاکار" نمود. تدوین این رشته تحصیلی با توجه به نیاز وافر کشور به تربیت و پرورش متخصصان علمی و اجرایی با تخصص سازه های فضاکار صورت گرفته است. با توجه به اینکه فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته مهندسی سازه دانشگاههای کشور در طول دوران تحصیل خود واحدی در زمینه سازه های فضاکار و بویژه مسائل طراحی و اجرایی آن نمی گذرانند، این فارغ التحصیلان پس از ورود به بازار کار در صورتیکه مایل به فعالیت در زمینه سازه های فضاکار باشند حداقل نیازمند ۳ تا ۴ سال زمان برای کسب تجربه و آشنایی و تسلط به مسائل گوناگون تئوری و اجرایی اینگونه از سازه ها میباشند.

 لازم به ذکر است تدوین این رشته تحصیلی توسط دکتر رضا کامیاب مقدس رئیس جهاددانشگاهی استان کرمان و با حمایتهای آقای پرفسور هشیار نوشین از اساتید بین المللی و متخصص در زمینه سازه های فضاکار و پیگیری مستمر ۲ ساله جهاددانشگاهی استان کرمان و با بهره مندی از نظرات استادان و متخصصان سازه فضاکار کشور صورت گرفته است. تائید نهایی این رشته تحصیلی پس از طی مراحل مختلف کارشناسی و در جلسه شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط دکتر رضا کامیاب مقدس رئیس جهاددانشگاهی استان کرمان صورت گرفت و در حال حاضر دو دوره دانشجو کارشناسی ارشد سازه های فضاکار در جهاددانشگاهی استان کرمان در حال تحصیل می باشند.

 

طرح سازه‌های فضاکار جهاددانشگاهی کرمان، بعنوان دستاورد برتر فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور انتخاب شد

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، نمایشگاه دستاوردهای تکنولوژیک فناورانه ۲۵ سال فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از تاریخ ۱۰ مردادماه تا سیزدهم مردادماه سال جاری در محل نمایشگاه های بین المللی تهران با ارائه بیش از ۱۲۰۰طرح فناورانه منتخب از سراسر کشور در بیش از ۶۰۰ غرفه برگزار شد.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور و بازدید دکتر فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری و دکتر امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور برگزار گردید. همچنین در مراسم اختتامیه این نمایشگاه که مورد استقبال گسترده متخصصان، مهندسان و صنعتگران کشور واقع شد، طرح« بهینه سازی اتصالات و قطعات سازه های فضاکار جهاددانشگاهی کرمان» بعنوان دستاورد برتر فناورانه کشور انتخاب و مورد تقدیر از سوی دکتر امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور و دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری واقع گردید.

لازم به ذکر است دکتر رضا کامیاب مقدس رئیس مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی کرمان از متخصصان بنام سازه کشور بوده و دوره کارشناسی ارشد سازه های فضاکار برای اولین بار توسط نامبرده در کشور تعریف و به تصویب شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده و تاکنون ده ها دانشجو در رشته مزبور از طریق کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه جامع پذیرش شده اند همچنین نامبرده در سال ۹۵ بعنوان پژوهشگر برتر دانشگاه جامع کشور انتخاب گردید.

 

پایان نامه‌های اولین دوره کارشناسی ارشد فناوری سازه‌های فضاکار کشور دفاع شد

جلسه دفاع از پایان نامه اولین دوره کارشناسی ارشد فناوری سازه های فضاکار کشور در دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان کرمان برگزار شد.

این جلسه با حضور رییس موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کشور، رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان، جمعی از اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کرمان برگزار شد. 

به گزارش ایسنا، سازه های فضاکار سازه های پهن پیکری هستند که دهانه های بسیار بزرگ تا ۴۰۰ متر را بدون ستون میانی پوشش داده و به دلیل جرم کم و عملکرد سازه ای مناسب، در برابر زلزله بسیار مقاوم می باشند.

دوره کارشناسی ارشد سازه های فضاکار برای اولین بار در کشور در موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی استان کرمان توسط اساتید به نام این رشته تعریف شده و از شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز گرفته است.

گفتنی است: مرکز فناوری های نوین ساختمانی جهاد دانشگاهی استان کرمان مجری چندین پروژه سازه فضاکار در نقاط مختلف کشور بوده است